Bilim insanları şeker hastalığını yarı yarıya azaltan gıdayı buldu!

Diyabet artış gösteren oldukça riskli hastalıklardan biri…

Diyabet, tüm dünya nüfusunda giderek daha fazla artış gösteren oldukça riskli hastalıklardan biri. Kan şekeri dengesizliği nedeniyle ortaya çıkan bu hastalık, özellikle yaşam tarzı ve beslenme stilinden kaynaklanan alışkanlıklarla kendini gösterirken daha kötü hale de gelebiliyor.

Her 10 kişiden birinin 2030 yılına kadar tip 2 diyabetli olacağı tahmin ediliyor ki bu şaşırtıcı bir rakam. Bu yaygınlık, durumu kontrol altına almayı da zor hale getiriyor. Diyabet kontrolünün en önemli çözüm yolu ise kan şekeri seviyelerinin düzenlenmesidir. Tip 2 diyabetin ana tehdidi olan yüksek kan şekeri seviyeleri, basit diyet değişiklikleri yapılarak düşürülebilir.

Araştırmalar, ucuz bir bileşenin yüksek kan şekeri seviyelerinin düşmesine neden olabileceğini gösteriyor. Araştırmacılar, hazırlanan soğan özütünün kan şekerini düşürücü faydalarını araştırdı.

Nijerya, Abraka’daki Delta State Üniversitesi’nden MBBS (MD), baş araştırmacı Anthony Ojieh, “Soğan ucuz ve kullanılabilir ve bir besin takviyesi olarak kullanıldı” dedi. Hipotezi test etmek için, Ojieh ve meslektaşları, tıbbi olarak diyabetli üç gruba metformin ve değişen dozlarda vücut ağırlığının kilogramı başına günlük 200, 400 ve 600 miligram olarak soğan özü verdi.

Birincil amaç, ilacın etkilerini artırıp artırmayacağını görmekti. Ayrıca karşılaştırma için kan şekeri normal olan üç diyabetik olmayan sıçan grubuna metformin ve soğan özü verdiler. Metformin, diyabet için reçete edilen başlıca ilaç tedavilerinden biridir.

Biri diyabetik olmayan ve biri diyabetik olan iki kontrol grubuna ne metformin ne de soğan özü verildi. Diğer iki grup (biri diyabetli, biri diyabetsiz) sadece metformin aldı ve soğan özütü almadı. Her grup beş sıçan içeriyordu.

Doğanın sofralarımızdaki mucizesi: Bilim insanları şeker hastalığını yarı yarıya azaltan gıdayı buldu! İki doz soğan özütü alan diyabetik sıçanlarda açlık kan şekeri düzeylerini, kemirgenler soğan almadan önce çalışmanın başlangıcındaki “temel” seviyelere kıyasla, sırasıyla yüzde 50 ve yüzde 35 oranında güçlü bir şekilde azalttı.

Soğan ekstraktının ayrıca diyabetik sıçanlarda toplam kolesterol seviyesini düşürdüğü ve iki büyük dozun yine en büyük etkilere sahip olduğu bildirildi. Ojieh, “Soğanın kan şekeri azalmasına neden olduğu mekanizmayı araştırmamız gerekiyor.” diyerek çalışmanın hala açıklanması gereken tarafları olduğunu belirtti.

Ojieh, eğer bu insanlara uygulanacak olsaydı, genellikle saflaştırılacağını ve böylece yeterli dozlama için sadece aktif bileşenlerin ölçüleceğini söyledi. Tüm bu araştırma süreci, soğanın tüketilme şeklinin ve içeriğindeki maddelerin şeker hastalığı üzerinde önemli etkileri olabileceğini gösteriyor. (Posta)