Peru’daki Çöl Kumlarında 168 Nazca Jeoglifi Daha Bulundu

Geçen yıl Peru’daki bir arkeolog bilim insanlarının çölde Nazca çizgilerinin yalnızca yüzde 5’ini bulduğunu düşündüğünü söyledi. Japonya’daki Yamagata Üniversitesi’ndeki araştırmacılar şimdi bunu değiştirmek için yerel arkeologlarla birlikte çalışıyorlar ve en son antik hatlar, önceki bilinen tasarım sayısını neredeyse ikiye katlıyor.

Güney Peru’daki drone araştırmaları ve havadan görüntüler, Nazca Çizgileri Dünya Mirası Alanı’nda 168 yeni jeoglif belirledi ve bu büyük ölçekli coğrafi çizimlerin yaklaşık 50’si insan benzeri figürleri tasvir ediyor.

Manzaraya kazınmış diğer tasarımlardan bazılarında kuşlar, orkalar, kediler ve yılanlar bulunuyor. Birkaçı sadece basit çizgiler veya yamuk desenlerdir.

Tasarımların ne zaman yapıldığını söylemek zor ama hatların yakınında bulunan kil çömlekler MÖ 100 ile MS 300 arasına tarihleniyor.

Eski çizimlerin çoğu düz araziye kazınmış, bu da onları yakınlardaki seyir noktalarından görmeyi zorlaştırıyor. Çizgiler, altındaki zıt renkli toprağı ortaya çıkarmak için kayaların ve molozların kaldırılmasıyla inşa edildiğinden, erozyon yalnızca keşif güçlüklerine katkıda bulunmuştur.

Drone’lar, uzmanların Nazca Çizgilerini her zamankinden daha net bir şekilde görmelerini sağladı.

Hatta topladıkları bilgilerin bir kısmı, farklı kalıpları insan gözünden daha hızlı ve daha güvenilir bir şekilde seçebilen yapay zeka programları tarafından analiz ediliyor. 2019’da, aslında AI tarafından yeni bir Nazca çizgi tasarımı keşfedildi.

Nazca çizgileri, tarihin en merak uyandıran gizemlerinden biridir ve arkeologlar daha fazlasını bulsalar bile, bu bizi amaçlarını anlamaya daha fazla yaklaştıramayabilir.

Açıklanamayan bir nedenden dolayı, MÖ 500 ile MS 500 yılları arasında, güney Peru’daki toplumlar, manzara boyunca birçoğu yalnızca doğrudan yukarıdan görülebilen basit çizgiler, şekiller ve figürler inşa ettiler.

Çizgiler, onlarca yıl boyunca çeşitli şekillerde yorumlandı, ancak en yaygın açıklama, bunların gökyüzünde insanlara tepeden bakan tanrılar için olduğu yönünde. Bir başka popüler teori, bu figürlerin ve kalıpların ritüel astronomik amaçlar için çizildiğini ve bir şekilde yıldızları yansıtması amaçlandığını öne sürüyor.

1994 yılında, Nazca çölünün bir bölümü Dünya Mirası Alanı ilan edildiğinde, yalnızca 30 civarında jeoglif bulunmuştu ve bunların çoğu bitki ve hayvanlardan oluşuyordu.

Görünüşe göre, bu buzdağının sadece görünen kısmıydı. 2019 yılına kadar arkeologlar, birçoğu insansı figürleri tasvir eden toplamda yaklaşık 200 jeoglif buldular.

Yamagata Üniversitesi’nden araştırmacılar tarafından ortaya çıkarılan bu son eklemelerle birlikte bilinen Nazca hatlarının resmi sayısı artık 358’e ulaştı.

Peru Kültür Bakanlığı’nın izniyle, Yamagata’daki bilim insanları, bu gizemli tasarımların mümkün olduğunca çoğunu kaydetmeyi görev edindiler. Ekip, yerel arkeologların yardımıyla çöl tuvalinin tüm uzunluğunun ve genişliğinin haritasını çıkarmayı planlıyor.