Lenzing’den Elyaf Ve Tekstil Endüstrisinde Yenilikçi Çözümlere Genç Bilim İnsanı Ödülü

Çevre dostu elyafların öncü tedarikçisi Lenzing, 2023 yılında elyaf ve tekstil endüstrisinde yenilikçi çözümler tasarlayan gençleri, Genç Bilim İnsanı Ödülü ile ödüllendirecek. Genç Bilim İnsanı Ödülü’ne Türkiye’den de lisans ve yüksek lisans öğrencileri başvurabilecek. Moda ve döngüsellik, tekstilde geri dönüşüm ve selülozik elyafların yenilikçi kullanımı ile ilgili bilimsel çalışmaların değerlendirileceği yarışmada kazanan projelerden her birine 5 bin euro ödül verilecek. 

Yarışmaya son başvuru tarihi ise 16 Temmuz 2023. 

Tekstil ve nonwoven endüstrileri için özel elyafların dünya lideri tedarikçisi Lenzing Group, 2023 yılında elyaf ve tekstil alanında yapılan başarılı araştırmalara Genç Bilim İnsanı Ödülü vermeye hazırlanıyor. Lisans ve yüksek lisans öğrencileri, moda ve döngüsellik, tekstilde geri dönüşüm ve selülozik elyafların yenilikçi kullanımı kategorilerindeki bilimsel çalışmalarıyla başvuru yapabilecek.

Genç bilim insanlarının fikirlerini hayata geçirmelerine destek

Lenzing Group Yönetim Kurulu Üyesi ve Avusturya Elyaf Enstitüsü Başkanı Robert van de Kerkhof, yarışmayla ilgili şunları söyledi: “Sürdürülebilirlik yaklaşımıyla üretilen elyaflarda uzun yıllardır inovasyonlara imza atan Lenzing, yeni nesillere daha iyi bir gelecek sağlama ve gerçek anlamda değişim yaratma yönünde en kararlı adımları atmaya devam ediyor. Bu alandaki araştırma ve geliştirmeleri daha da ileri taşıyarak genç bilim insanlarının fikirlerini hayata geçirmelerine her zaman destek oluyoruz. Bu bağlamda inovasyon ve teknolojik ilerleme de karşı karşıya olduğumuz acil çevresel sorunlara çözüm sağlama konusundaki başarımızda hayati öneme sahip”.

Genç Bilim İnsanı Ödülü ile öğrencilerin çalışmalarını teşvik ederek, tekstil ve elyaf endüstrisi genelinde bir platform oluşturulması hedefleniyor. Farklı kategorilerden birden fazla projeye verilecek olan Genç Bilim İnsanı Ödülü’nde jüri heyeti; Acceleration Circularity Kurucusu Karla Magruder, Berlin Beneficial Design Enstitüsü’nden Friedericke von Wedel-Parlow ve BISFA Genel Sekreteri, Standardizasyon ve İnovasyon Başkanı Dieter Eichinger’den oluşuyor.Kazanan projelerin her birine, 62. Dornbirn Küresel Elyaf Kongresi (GFC) etkinliğinde 5 bin euro değerinde para ödülü verilecek. 62. Dornbirn Küresel Elyaf Kongresi (GFC), 13-15 Eylül 2023 tarihleri arasında Avusturya Elyaf Enstitüsü tarafından gerçekleştirilecek. Enstitü, GFC etkinliğinin ana gündemi olan elyaf alanındaki inovasyonlar, sürdürülebilirlik ve döngüsellik gibi konulara odaklanıyor.

Genç Bilim İnsanı Ödülü için başvuru yapmak isteyen lisans ve yüksek lisans öğrencileri, İngilizce dilinde hazırlayacakları bitirme projesi, makale vb. gibi çalışmalarını 9 Aralık 2022 tarihinden itibaren 16 Temmuz 2023 tarihine kadar YSA2023@lenzing.comadresine gönderebilecek. Daha fazla bilgi için https://www.lenzing.com/young-scientist-award adresini ziyaret edebilirsiniz.