Elektronik ve iletişim teknolojileri artık “giyilebilir”

Cep telefonu gibi çantamızda veya cebimizde taşımak zorunda olmadığımız, giysimizin bir parçası olan elektronik cihazlar yavaş yavaş yaşama giriyor. Bunun bir örneği olan Google gözlükleri henüz yaygınlaşmadı, ama ABD ve Avrupa caddelerinde görülmeye başlandı. İnternete bağlanan saatler satışa sunuldu. Kalp atışları ve diğer sağlık bilgilerini izleyen cihazların örnekleri, iç giyimin bir parçası gibi çalışmak üzere prototip olarak gösterilmekte.
Henüz niş pazarı bulmuş bir giyilebilir ürün yok derken, geçtiğimiz günlerde bambaşka bir giyilebilir ürünün lansmanı yapıldı. Bu ürün iki eş veya sevgili arasında iç giyimin bir parçası olarak kullanılacak. Her iki cins de ürünü vücutlarının belirli yerlerine yerleştirebilecekler. En önerilen yerler elbette iç çamaşırlar oluyor.
Ürün internete bağlı olarak çalışıyor. Bir uçtaki kullanıcı telefonuna yüklediği bir uygulamayı okşayıp hafifçe vurdukça, diğer uçtaki ürün fiziki olarak aynı işlemi yapıyor. Yani eşinize veya sevgilinize uzaktan dokunmuş ve okşamış oluyorsunuz. Elbette bu işlem karşılıklı da yapılabiliyor. Ürün ile entegre külot ve sütyenler “Fundawear” adı altında piyasaya sürülecek.
Bu gelişmenin arkasında bazılarımızın bildiği İngiliz Durex firması var. Durex asıl ürünü dışında adını çok değişik ve yaratıcı yeni bir ürünle duyurmak için bir arayışa girmiş. Bu amaçla ABD’li pazarlama firması Havas Worlwide seçilmiş. Bu firmanın yaratıcı ekibi aşıklar için ne yapabiliriz diye düşününce “Fundawear” fikri ortaya çıkmış. Ürünü geliştiren ise Wearable Technologies firması.
Ürünün geliştirilmesi kolay olmamış. Hem istenen hareketleri yapabilecek, hem de pilleri çıkarıldıktan sonra çamaşır makinasında yıkanabilecek bir ürün için 1-2 üniversite ile de temas edilmiş. Piezoelektrik kristaller ve özel polimerler denenmiş. Yapılacak hareketlerin mümkün olduğunca gerçeğe yakın olması için çaba harcanmış.
Bildirildiğine göre telefonunuza yüklenecek uygulamanın kullanıcı arayüzünü kullanarak eşinizin neresinde nasıl bir hareket istediğinize karar verebiliyorsunuz. Telefon ekranında karşıda hareketin uygulanacağı yeri seçip, parmakla hafifçe vurma veya kaydırma ile istenen işlemi yerine getiriyorsunuz. İletişim güvenliğine özel özen gösterilmiş. Amazon Web Services bulutu ve eşler arasında gizli bir şifre güvenlik sorununu çözüyormuş.
Havas Worldwide firmasının düzenlediği tanıtım toplantısında iki manken üzerinde ürün canlı olarak denendi. Biri erkek biri kadın iki manken, ilk kez orada giydikleri Fundawear ürününü denediler ve çok beğendiklerini söylediler. Şimdilik Fundawear iç giyim ürünleri sadece siyah renkte yapılacak.

Aynı toplantıda dokunma teknolojisinin bir başka ürünü de gösterildi

Navigate Jacket adı verilen bir ceket aynı zamanda bir navigasyon cihazı görevi görüyor. Ceketin içindeki dokunma uçları istenilen adrese sizi dokunarak yönlendiriyor. Özel askısına asınca ceket içindeki piller tel bağlantısı olamadan doluyor.
Okurlarımızın aklına başka uygulamalar da gelebilir. Öreneğin ağlayan bir bebeği uzaktan pişpişlemek. Başka dahi fikrileriniz varsa bu firmalarla temasa geçebilirsiniz.

Kaynakça:
http://spectrum.ieee.org/tech-talk/consumer-electronics/gadgets/naked-truths-about-wearable-electronics/?utm_source=techalert&utm_medium=email&utm_campaign=031314
http://www.havasworldwide.com
http://wearableexperiments.com
http://spectrum.ieee.com/tag/fundawear