Süper bilgisayardan korkutan dünya tahmini

Bilim insanları tarafından geliştirilen bir süper bilgisayar korkutucu tahminlerde bulundu. 1973 yılında üniversite profesörleri tarafından icat edilen süper bilgisayar Dünya’nın sonunun ne zaman geleceğini açıkladı. Gelişmiş algoritması ile birçok veriyi işleyip sonuç çıkaran bilgisayar iklim krizi ile ilgili de tahminlerde bulunmuştu.

İlk olarak 1973 yılında dönemin en iyi profesörleri tarafından geliştirilen süper bilgisayar günümüzde hala kullanılıyor. Yüklenen verileri işleyen süper bilgisayar dünyanın sonu ile ilgili ilginç tahminlerde bulundu. Bu sonuçlar, dünyanın artan nüfusu, iklim krizi ve doğal kaynakların tüketimi ile oranlı olarak ortaya çıktı.

DÜNYA’NIN YOK OLUŞU İÇİN TARİH VERDİ

“Süper bilgisayar” Dünya’nın yok oluşu için 2050 yılına işaret etti. Süper bilgisayarın tahminine göre, 2050 yılından itibaren dünya yaşanılamayacak bir hal alacak. O zamana kadar bu duruma müdahale edilmezse kirlilik nedeniyle nüfus neredeyse 1900’lerdeki seviyeye kadar gerileyecek. Yaşam kalitesi ise sıfıra inecek…

Bilgisayara göre, 2050 yılına doğru, gezegendeki uygar yaşam sona erecek.

‘ÖNLEMLER YETERSİZ’

Club of Rome tarafından görevlendirilen ve “Birinci Dünya” olarak adlandırılan kasvetli makine, daha temiz arabalar sürmenin ve doğum oranlarını düşürmenin çok küçük bir değişiklik olduğu ve dünyanın hayatta kalmasını sağlamak için yetersiz olduğu konusunda da uyarılarda bulundu.

Dünyaca ünlü astrofizikçi Astronom Royal Martin Rees de süper bilgisayarın tahminlerini destekledi. Rees, teknolojiye olan aşırı bağımlılıktan iklim değişikliğine kadar insanlığa yönelik tehditlerin insanoğlunun sonunu getirebileceğine dair uyardı. Ancak önümüzdeki dönemlerde karşılaşılacak zorlukların üstesinden gelinmesinin insanlığın sonu için verilen süreyi uzatabileceğini belirtti.